St. Francis Institute of Technology

Awards and Rewards

Academic Year: 2015-16

Academic Achivements
Sr.No Name of Student  Event details Achievements
SE-EXTC-A
1 Neha Nagarkoti Arduino Robotics Workshop conducted by SFIT Robocon team Participation
Colloquim and presented poster on ''Intelligent tablet Dispenser" at SFIT
Field trip at Pepsico by IEEE SFIT Student activity
2 Gaurang Date Basic training program in #SEED by ECELL SFIT Participation
3 Neha Nagarkoti
4 Pankaj Chauhan Working model on Lazer Security System in Science and Technology project exhibition PRAYAS at SFIT Participation
5 Manoj Molankar  ardunino Robotics workshop by SFIT robocon Team Participation
6 Guarang Date
7 Umang Bhatt Enterpreneurship workshop organized by Chatur ideas Participation
8 Guarang Date
9 Guarang Date Presented Poster on Infinity A learning tool for kids at colloqium organized at SFIT Participation
10 Attended Workshop on web developed at SFIT by CSI
11 Pankaj Chauhan NRC India- Robotics Championship Chief student coordinator 
12 Umang Bhatt  Finale of NRC at IIT B by ARK technosolutions Participation
13 Pankaj Chauhan
14 Manoj Molankar workshop on Google app by IETE SFIT Participation
15 Pankaj Chauhan
16 Umang Bhatt STTP by Syselec technologies  Participation
17 zonal round in NRC India- Robotics Championship Winner
18 Manoj Molankar Zonal Round of NRC India by ARK Technosolutions & Robokart Winner
Event Maths Quiz at Mosaic 2015 First position
Event Brainiac at Mosaic 2016 2nd position
Finale of NRC at IIT Bombay ARK Technosolutions Mumbai Participation
Entrepreneurship workshop by chatur Ideas
Short term training course in SYSELEC Techonology
SE-EXTC-B
1 Drishti Rao  Industrial Visit to Pepsico organised by SFIT Participation
2 Colloquim and presented poster on ''Precision farming with UAV and wireless sensor network at SFIT
3 Swapnil Samant Google Apps organised by IETE SFIT Participation
4 Arduino Robotics Workshop conducted by SFIT Robocon team
5  workshop on Cyber Security, Network Threats & attacks Organizer
6 Dev Shah  Basic training program in #SEED by ECELL SFIT Participation
7  Ardunino Robotics workshop by SFIT robocon Team Participation
8 Swapnil Samant Poster Presentation on Infinity A learning tool for kids at colloqium organized at SFIT Participation
9 Dev Shah
10 Swapnil Samant NRC India- Robotics Championship Chief student coordinator 
11 Dev shah Python workshop at SFIT by Skynet Secure Coordinator
12 Python workshop at SFIT by Skynet Secure Coordinator
13  Field trip at Pepsico by IEEE SFIT Student activity  
14 Aishwarya Nambiar  workshop on Googleapp by IETE SFIT Participation
15 Drishti Rao  Basic training program in #SEED by ECELL SFIT Participation
16 Google Apps organised by IETE SFIT Participation
17 Amruta Tawde Google Apps organised by IETE SFIT Participation
TE-EXTC A
1 Kalind Karia ardunino Robotics workshop by SFIT robocon Team Organizer
2 Akshay kadlay ardunino Robotics workshop by SFIT robocon Team Participation
BE-EXTC-A
1 suraj Gupta Visited CETTN and taken to PSTN, Broadband,Optical fibre cable and mobile technology lab Participation
2 Omkar chogle
3 Ivar Gonsalvas
4 Dwalne Dsuoza
5 Joel joy
6 Sourabh Kulkarni
7 Darius Dsuoza
8 Akshay Kumar
9 Anson Alappat
10 Kartik dulloo
11 Alexender Dsuoza
12 Chavan Omkar GRE Score:323 Participation
13 Desouza Joltan GRE Score:309
14 Thazatha Joel GRE Score:400
15 Kulkarni Shubhankar GRE Score:307
16 Priyanka Dhuri GRE Score:313
BE-EXTC-B
1 Tejas Yadri Completed ARM University training course on Embedded System Design and Programming by EduVance Participation
2 Pratik Suresh Seth
3 Melvin Brandon Nadar
4 Tejas Yadri Completed Summer Industrial Training in Embedded System at EduVance Participation
5 Pratik Suresh Seth
6 Melvin Brandon Nadar
7 Tejas Yadri GRE Score: 303 Participation
8 Tejas Yadri TOEFL Score:88
9 Shetty Srinivas TOEFL Score:103
10 Yash Shah GRE Score 278
11 Sonal Surve Zonal winner at TCET for Indias Biggest Networking Championship  Winner
12 Abhinav mathur Completed Training for CISCO certifide Network Associate Participation
13 Ashwin Chourasiya  Visited CETTN and taken to PSTN, Broadband,Optical fibre cable and mobile technology lab Participation
14 Jigar Mistry
15 Kunal Panchal 
16 Siddhesh Parab
17 Jevin Menezes
18 Pratik sheth
19 Pratik sheth GRE Score:291 Participation

 

Extra curricular Activities
Sr.No Name of Student  Event details Achievements
SE-EXTC-A
1 Neha Nagarkoti Event Just a minute First Position
 MAHASURYAKUMBHA 2016 Member
Cleanliness drive at Borivali railway station organized by ISTE,NSS and SRC of SFIt Participation
2 Guarang Date  Event of Just  a Minute at MOSAIC 2015 First Position
3 Event of Lazer Showdown at MOSAIC 2015 Runner up
4 Mahasuryakumbh 2016  Volunteer
5 Umang Bhatt Cleanliness drive at Borivali railway station organized by ISTE,NSS and SRC of SFIt Participation
6 Manoj Molankar
7 Guarang Date
8 Umang Bhatt Brainiac at MOSAIC 2015 2nd Position
9 Pankaj Chauhan
10 Umang Bhatt Maths quiz cum Treasurehunt at MOSAIC 2015 First Position
11 Pankaj Chauhan
SE-EXTC-B
1 Amruta Tawde Stentorian Intra college Debate competation at SFIT First Position
2 Guddi Tyagi
3 Krutika Singh
4 Aishwarya Nambiar Cleanliness drive at Borivali railway station organized by ISTE,NSS and SRC of SFIt Participation
5 Dev Shah  Community service through IDF Mission W2k at Mumbai Participation
Enthusia Maathon at VJTI 
6 Swanand Tambe  Quzzing symbolic kalam 2nd Position
7 Gautami Satouda  Task Master at Mosaic 15 First position
8 Akshita Salian 
9 Guddi Tyagi Cleanliness Drive by NSS and SRC of SFIT  Participation
10 Drishti Rao
TE-EXTC A
1 Kalind Karia Event Hack Up Brain at Mosaic 2015 First position
2 Akshay Kadlay
BE-EXTC-B
1 Omkar Mahadik Volleyball National Level Interengineering Sports meet SUMMIt 15 held at MIT Pune Participation

 

viewporntube indobokep classicrentcar borneowebhosting informasiku pontitravel pontiarmada classicborneorentcar bokep indonesia